Investování

Investováním můžeme nazvat jakoukoliv činnost mající za cíl zhodnotit nějaké vložené prostředky za s cílem mít nějaký zisk. Investicí může být například otevřená vlastní restaurace, nás ale bude zajímat investování z pohledu finančních produktů. Jaké tedy máme možnosti?

Jistým způsobem investování by se dalo nazvat i stavebko, penzijko nebo spořící účet, ale díky garanci zhodnocení jsou tyto produkty nazývány spíše spořením a proto o nic dále řeč nebude.

Než se podíváme na konkrétní možnosti investování řekněme si, co bychom měli vůbec o investování vědět:

Cenné papíry – nejčastěji probíhá investování prostřednictvím cenných papírů (akcií, dluhopisů, obligací…)

Akcie - cenné papíry vydávány firmami. Svému majiteli poskytují určitou kontrolu na chodem firmy a na jejích ziscích. Majitel akcie se tedy stává jedním z majitelů firmy.

Dluhopis - cenný papír vydávaný nejčastěji státy nebo velkými bankami. Vydavatel dluhopisu se tím zavazuje majiteli dluhopisu vyplatit v konkrétní dobu konkrétní finanční částku.

Investování je vždy spojeno s rizikem. Když se rozhodnete investovat, musíte se smířit s tím, že se vám vložené prostředky z nějakého důvodu nevrátí-pokles ceny akcií, oslabení měny… Investování do dluhopisů je zpravidla konzervativnější (méně rizikové) než do akcií. Na druhou stranu u akcií máte potenciální zisk vyšší.

Před investováním je důležité si rozmyslet, jak vysoké riziko jsem ochoten podstoupit a po jakou dobu jsem schopen peníze postrádat.

Když už víme, co vědět máme, můžeme začít investovat.

První co si musíme rozmyslet je časové rozložení investice. Máte-li na kontě zbytečné peníze, které chcete zhodnotit, pak je pro vás správnou volnou jednorázová investice. Nestává se, že vám přebývají zbytečné peníze? Nevěste hlavu, pro vás jsou tu pravidelné investice. Každý měsíc investujete malou částku, kterou jste schopni obětovat a po několika letech budete možná mile překvapen, co se vám z těch pár stovek měsíčně vyklubalo za hezké peníze.

Nyní se musíme ještě rozhodnout, jakým způsobem chceme investovat.

Jednou možností je investovat přímo, lépe řečeno prostřednictvím makléře, který se postará o nákup papírů, které jsme se rozhodli vlastnit. Toto je ale možnost spíše pro ty, kteří se chtějí investování věnovat aktivně, neustále sledovat trh… To chce ale asi jen málokdo z nás.

Druhou možností je investování přes podílový fond. Stručně řečeno: pošlete peníze společnosti, která zaměstnává makléře, kteří s vašimi penězi obchodují a sledují celý trh za vás. V tomto případě je vaší jedinou starostí volba strategie, kterou chcete na své spory použít. Toto je nejjednodušší a nejpřístupnější volba pro širokou veřejnost.

Investování je široký a složitý pojem, o kterém jsou napsány desítky knih. Já jsem pouze shrnul nejdůležitější aspekty, které potřebujete vědět, abyste mohli nad investováním vůbec začít přemýšlet. Nejdůležitějším sdělení by mělo být, že investovat může každý a stačí mu jen pár stovek měsíčně. Koho toto téma zaujalo v sekci články-investice najde mnohem podrobnější články.

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán