Stavební spoření

Stavební spoření je nejoblíbenějším spořícím produktem. Přesto nebo možná právě proto se v posledních letech stává cílem mnoha vládních škrtů. Je i dnes tak skvělým způsobem spoření jakým bývalo v dobách své největší síly?

  

Základní charakteristika

Leč se spoření jmenuje stavební, většina z nás ho využívá pro spoření dětem. Důvod je ten, že ho lze uzavřít i na jméno nezletilého dítěte. Proto právě za stavebka čerpáme peníze na vysokou školu, první vlastní bydlení prostě všeobecně na start do života.

Všichni ho jistě známe, ale přesto připomenu jeho nejdůležitější vlastnosti:

  • Na stavebním spoření máme nárok na státní podporu ve výši 10% z našich vkladů – maximálně však 2000kč/rok
  • Minimální doba spoření je 6 let (pokud chceme mít nárok na státní příspěvek)
  • V případě potřeby si můžeme vzít úvěr ze stavebního spoření (při nesplnění podmínek překlenovací úvěr)
  • Při výběru peněz odvádíme 15% srážkovou daň z výnosů z vkladů a státních příspěvků

Někteří z vás už se možná nad některými parametry pozastavily, že nějak nesouhlasí. Pokud to tak je, bude to tím, že většina současných parametrů platí až od roku 2012. A to pro všechny (i dříve uzavřené) smlouvy.

Pro srovnání mohu uvést původní parametry smluv uzavřených do roku 2003. Státní příspěvek 25% z vkladů, maximálně 4 500 Kč/rok.  Na tom jasně vidíme, jak stát postupně stavební spoření znehodnocuje.

Doufejme, že už se příliš měnit nebude. Stále se díky státnímu příspěvku a jen 6tileté vázací lhůtě jedná o použitelný produkt ke konzervativnímu, krátkodobému spoření do 20ti tis. Kč/rok.

Poplatky a ceny

 Stavební spoření je poplatkově velice jednoduchý produkt. Při běžném použití zaplatíte počáteční poplatek - většinou 1% z cílové částky. A poté platíte jen za vedení účtu - okolo 20kč/měsíc.

S dalšími poplatky se setkáte až ve chvíli kdy budete provádět nějaké neobvyklé změny - navyšování cílové částky, předčasné zrušení...

Využití

 Stavební spoření lze využít dvěma způsoby:

  1. Spořící: v tomto případě se SS využije jako velice konzervativní způsob spoření peněz. Peníze se poté využijí na financování bydlení, školy, důchodu...Zatím je to možné s vyjímkou státních příspěvků, které je nově nutné využít na bydlení.
  2. Úvěrový: SS lze taktéž výhodně využít kvůli úvěru na bydlení. Není sice tolik výhodný jako hypotéka, ale rozhodně je to výhodnější způsob než běžný úvěr. Zde je dobré začít spořit několik let dopředu, aby jste mohli využít běžného úvěru ze SS a ne překlenovacího, který je méně výhodný.

Na co si dát pozor

 V poradenské branži se vyskytují praktiky, na které je dobré si dát pozor.

Jednou z nich je zrušení SS a ,rozpuštění' veškerých úspor v životním pojištění. Úspory jsou využity na jednorázově zaplacené pojistné na dva roky. To je ale kompletně využito na zaplacení poplatků a vy tak neuvidíte ani korunu.

Druhou praktikou, o něco méně nebezpečnou, je nastavování nesmyslně velké cílové částky. Vy tím totiž budete muset zaplatit větší poplatek a poradce dostane vyšší provizi. Dejte si proto pozor jestli je cílová částka rozumná.

 

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán