Osobní finanční plán

Osobní finanční plán je nejdůležitějším finančním pojmem v každé domácnosti. Absence jakéhokoliv finančního plánu je jedním z důvodů proč je tolik českých domácností zadlužených nebo žijí od výplaty k výplatě. A co vy? Máte osobní finanční plán nebo se také spoléháte na štěstí a dostatečné příjmy?

 

Co to vůbec ten finanční plán je? Jak už název napovídá, je to plán týkající se pohybů peněz v rozpočtu domácnosti. Jeho úkolem je zajistit, abyste měli nad svými financemi maximální kontrolu a nikdy se nestalo, že vás zaskočí nějaká životní situace a na dlouhou dobu vás například zadluží.

Jak takový plán vypadá? Finanční plán může vypadat naprosto jakkoliv. Může být počítačovým souborem, A4 listem papíru nebo hliněnou destičkou. Jeho vzhled ani forma nejsou důležité. Důležité je, kolik jste mu věnovali času, jak moc je podrobný a zejména jak důsledně ho dodržujete.

Jak ho tedy vytvořit? Tvorba plánu má čtyři základní fáze:

  1. Analýza – sepsání všech aktiv a pasiv, příjmů a výdajů. Uvědomění si jak je na tom náš rozpočet. Jestli se postupně zadlužujeme nebo zbytečně utrácíme místo spoření.
  2.  Plán – sepsání všech svých plánů a cílů, kterých chceme pomocí peněz dosáhnout. Nejprve ale musíme zajistit náš současný majetek a příjem. Poté, co zajistíme současnou situaci i do budoucna, bychom se měli zamyslet nad naší penzí. Na stát bychom se spoléhat neměli, a proto je dobré připravit se každý sám. Když máme vymyšlené spoření na stáří, můžeme si konečně vzít naše vypsaná přání a cíle, připojit k nim koníčky, kulturu, vzdělání… Když do plánu zahrneme vše a přesto nám stále nějaké peníze přebývají, můžeme tyto peníze uschovat a dále je zhodnocovat. Za několik let si možná budeme moci gratulovat ke splnění přání, které jsme kvůli jejich nákladnosti do plánu ani nezahrnovali, ale díky úsporám si je nakonec přesto můžeme dovolit.
  3. Realizace – když máme vše pečlivě naplánováno, můžeme se vrhnout na realizaci. Nyní si zajistíme finanční produkty, které nám s naším plánem pomohou. Nastolíme si pravidla a ty budeme pečlivě dodržovat.
  4. Revize – po nějaké době, kdy se řídíme naším plánem, musíme provést kontrolu, jestli má plán takové přínosy, jaké jsme zamýšleli. Pokud ne, musíme najít chybu a plán upravit. Případně pokud se změnila situace, máte nové cíle…musíte plán přizpůsobit novým podmínkám.

A takto to jde stále dokola.

Co tím získám? Klidný spánek a vyšší kontrolu nad svými financemi. Vždy budete vědět co si můžete dovolit koupit a dokážete našetřit i na věci, které byste si jinak dovolit nemohli.

 

Tvorba finančních plánů je hlavní náplní mé práce. Proto pokud nechcete nic opomenout a chcete mít profesionálně zpracovaný plán, neváhejte mě kontaktovat.

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán