Finanční poradenství

Finanční poradenství je obor, který by podle svého názvu měl lidem pomáhat. I když to o něm ví málokdo, velmi se podobá zdravotnictví. Stejně jako existují všeobecní lékaři (obvoďáci), existují i lékaři specializující se třeba i jen na jeden jediný zákrok. stejně jako existující lékaři dobří, existují i ti horší. Jak je to tedy s tím finančním poradenstvím?

 

Finanční poradci se dají dělit třemi základními děleními.

1) Zdroj příjmu poradce:

Malá část poradců je placena klientem. Poradce vám připraví finanční plán a bude se starat o to, aby byl dodržován. Za to si od vás nechá zaplatit několik tisíc korun. 

Proti nim stojí masa poradců, kteří vás obslouží zdarma. Jejich jediným příjmem jsou provize z uzavřených smluv.

I když by se rozhodování mohlo zdát jednoduché, není. Důvodem je kvalita poradenství. Poradci závislí na provizích totiž mají dost velký důvod dát přednost méně výhodným produktům, ze kterých ale dostanou vyšší provizi. To si klientem placený poradce většinou nedovolí. Přesto se i mezi provizně placenými poradci dají najít tací, kteří pro vás odvedou kvalitní práci. Do této skupiny se snažím řadit.

Má rada pro nebohaté je tedy tato: najděte si poradce mezi těmi provizně placenými, ale nespokojte se s tím prvním, na kterého narazíte. Zkoušejte ho, porovnávejte, testujte a zajistěte, že bude z té malé skupiny kvalitních poradců.

2) Závislost na společnosti:

Část poradců má uzavřenou smlouvu přímo s pojišťovnou, bankou, fondem, spořitelnou... Tito poradci vás určitě nepošlou ke konkurenční společnosti, že tam mají výhodnější produkt. Nabízejí pouze produkty ,své' společnosti.

Druhá část poradců má smlouvu s poradenskou společností. Díky tomu mohou uzavírat smlouvy s více konkurenčními institucemi (jejich počet závisí na poradenské společnosti). Právě tito poradci mají možnost porovnat podobné produkty různých institucí a vybrat pro vás ten výhodnější.

Bohužel realita je taková, že i tito nezávislí poradce mají z každé oblasti několik favoritů a jiné produkty ani neporovnávají. Přesto pro vás stejně porovnají více produktů. Daní za rozmanitost je ale znalost těchto produktů. Poradce mající v portfoliu 4 různé smlouvy je nejspíš bude velmi dobře znát a dokáže z nich ,vytěžit' maximum. Nastaví je opravdu tak aby využívali všechny výhody a někdy pro vás bude mít i slevu. Slevu ovšem občas nabízejí i nezávislí poradci z velkých společností, u kterých se partnerské instituce předhánějí, čí produkty budou uzavírány.

Zde si radit opravdu netroufám, protože rozhodování je asi o něco složitější. Zjednodušeně se však dá říci, že nezávislý poradce vám nabídne produkty levnější, ale závislý produkty lépe nastaví.

3) Rozsah služeb:

Existují poradci, kteří vám nenabídnou nic jiného než jeden konkrétní typ produktů. Příkladem můžou být hypoteční, investiční nebo pojišťovací poradci.

Většina poradců je ale schopná vám nabídnout široké portfolio různých typů produktů. Spoření, pojištění, investování...

Rozdíly jsou tu podobné jako u minulého dělení. Ti omezení se ve svém odvětví spíše opravdu vyznají. Ti všeobecní určitě budou mít odvětví, ve kterém budou slabší.

 

Každý typ poradce má své pro i proti. Záleží jen na vašich preferencích a potřebách.

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán