Jak zhodnotit své úspory

Jak zhodnotit peníze vybrané ze stavebného spoření? Vybrali jste peníze ze životního pojištění a nevíte kam s nimi? Toto je nejčastější důvod, proč se na mě lidé sami obracejí. Nedávno jsem si na schůzku připravil relativně přehlednou tabulku srovnávající různé alternativy.

Tu jsem sice připravoval s tím, že ji budu prezentovat hlavně slovně, tudíž v ní není vše. Jistě ale pro základní shrnutí stačí i sama o sobě. Mým úkolem bylo zhodnotit na předem neznámém časovém horizontu 200 tisíc korun. Abych mohl porovnávat všechny produkty, počítal jsem vždy zhodnocení po 6 letech. Zahrnul jsem jak spořící, tak investiční produkty. Pro vzorové zhodnocení jsem vybíral produkty, které bych s největší pravděpodobností vybíral já. Skutečné zhodnocení tak záleží na konkrétním vybraném produktu.

 

Všechna čísla i charakteristiky platí pro některé produkty z kategorie. Neplatí tedy obecně pro všechny produkty z dané kategorie. Zhodnocení u investičních produktů je pouze ilustrativní. Vždy se odvíjí od situace na trhu.

 

 

Spořící účet
Spořící účet

 

Termínované vklady
Terménované vklady

 

Stavební spoření
Stavební spoření

 

Doplňkové penzijní spoření
Doplňkové penzijní spoření - 3.pilíř důchodového systému

 

Otevřený podílový fond
Otevřený podílový fond - OPF

Který produkt zvolit, záleží na Vašem postoji k riziku, skutečném časovém horizontu, kdy můžete peníze postrádat a na mnoha dalších okolnostech. Zajímavějších čísel lze dosáhnout i kombinováním různých produktů.

Na závěr nesmím zapomenout připomenout: hlavně si nenechte doporučit uložit peníze do životního pojištění.

 

Komentáře   

 
+1 # web o financích 2014-11-03 16:50
Ono je víc možností, jak zhodnotit své úspory. Třeba na www.Investomanie.cz popisují strategii Cary Trade, což je v podstatě držení vysokoúročené měny a prodej nízko úročené. Díky brokerům si na to lze půjčit prakticky kdekoliv a "zdarma" a zhodnocení je klidně 0.05% denně!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

 
 
0 # Jindřich Buk 2014-11-03 17:18
Já to tam nenašel.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán