Je mi dvacet-nic nepotřebuji

 


Většina mladých své finance nechávají náhodě. Samozřejmě k tomu existují zřejmé důvody. Kapesné plus nějaká ta koruna z brigády sotva stačí na jídlo a nějakou tu zábavu. A vlastně ani nemají co řešit. Stálý příjem nemají, nikdo na nich není závislý, na důchod je brzy…

Je to ale ideální přístup? Já tvrdím, že není. Pokusím se Vám nastínit lepší způsob.

Říká se:,,Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“,,Starého psa nové kousky nenaučíš.“ Proč sem pletu stará pořekadla? Tvrdím totiž, že je dobré, od samého začátku svého samostatného života plánovat. Jedině finanční plánování vede k finanční svobodě (pak ještě obrovské štěstí v loterii a protizákonné aktivity). Co si naplánovat ve dvaceti letech?

Každý student by měl mít vlastní bankovní účet. Nic za něj nedáte a víte, že peníze nikam nezaložíte a nikdo Vám je neukradne. Navíc, když Vám neleží v peněžence, tak je hůře utratíte. Pozor ale, abyste opravdu nic neplatily. Není problém sehnat účet, kde neplatíte za vedení ani za výběry. (V případě zájmu poradím.)

Na běžném účtu uchováváme kapesné, které můžeme během měsíce utratit. Občas potřebujeme více peněz, než kolik měsíčně dostáváme. Je logické, že na tyto výdaje si můžeme předem našetřit (dokonce bychom měli). Šetření na běžném účtu má několik nevýhod. V první řadě máme peníze až příliš dostupné. Kdo z nás má vůli, ty peníze neutratit, když je má. Navíc, na běžném účtu je můžou ukousávat poplatky a určitě se nijak nezhodnotí.

Proto bychom měli mít i spořicí účet, kam si měsíčně budeme posílat několik stovek, které nás zachrání, když budeme rychle potřebovat více peněz. Stejně jako u běžného účtu je důležité neplatit na něm žádné poplatky a mít alespoň 1,5% zhodnocení.  Koho zvolit? Zase mohu pomoci s výběrem.

Zbývají nám poslední dva zajímavé produkty.

Prvním z nich je pojištění odpovědnosti. Z osobní zkušenosti mohu říct, že dokáže zachránit záda. Způsobit nehodu na kole nebo shodit regál v supermarketu není nijak obtížné a může to způsobit desetitisícové škody. Pokud tedy nechceme vyčistit náš spořicí účet nebo účet rodičů, pomůže nám za pár stovek na rok pojištění odpovědnosti. To má tu výhodu, že se dá nenápadně a hlavně levně podsunout k majetkovému pojištění rodičů.

Posledním užitečným produktem je zajištění pro případ invalidity. Ať chceme nebo ne, všichni často cestujeme a cestování je velice nebezpečná věc. A vážné nemoci si nevybírají jen ty nejstarší a nezdravě žijící. Taková invalidita rozhodně není levná věc. Vydělávat nemůžete, jíst musíte. Musíte se nějak dostat domů a třeba do školy. Kvalitnější vozík a rehabilitace také nejsou zadarmo. Chceme veškeré riziko nechat na rodičích? Stát se o nás nepostará. Nejrozumnější řešení tak je pojištění pro tyto případy. Za milion, který dostaneme od pojišťovny, se už dá pořídit slušný vozík. A co je nejdůležitější: není to zas tak drahé pojištění.

Máte tedy mnoho doporučení k zamyšlení a je jen na Vás, jakou volnost dáte svým penězům.

Komentáře   

 
0 # Osobní finance 2015-02-01 14:14
Pro uložení a spoření peněz bych raději zvolil podílové fondy nebo termínované vklady. Nejenže mají několikrát vyšší zhodnocení ale také jste vázaní na určitou dobu a nestane se tak, že peníze vyberete a utratí když to není zrovna potřeba.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Jindřich Buk 2015-04-06 13:01
Podílové fondy jsou skutečně často ideálním řešením. Pokud ale onen mladý člověk přesně splňuje podmínky z prvního odstavce, pak možná nebude moci ani jedno z Vámi nabízeného využít. Navíc je důležité, aby si člověk nejprve vytvořil nějakou rezervu ideálně na spořícím účtě a pak teprv může peníze odkládat někam, odkud ho nebudou moci kdykoliv zachránit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán