Je pozdě ptát se jestli

Slýcháme to dnes a denně: ,,Spořte si na stáří. Čím dříve, tím lépe.“ Proč my si máme spořit a naši rodiče/prarodiče nemuseli?

 Je to jednoduché. Jak všichni víme, v Čechách máloco funguje tak, jak by mělo. Zejména pokud se jedná o politiku. A tak i penzijní systém, který by nám měl zajistit klidný důchod, přestává fungovat. A čím mladší jsme, tím více na to doplatíme.

Existuje však na první pohled jednoduché řešení. Přestaňme jen remcat, jak se zvyšují daně, snižují důchody a podívejme se dále než p. Rathovi do krabice od vína. Například do zahraničí. Ideálním příkladem je Švýcarsko, které je často dáváno za příklad státu kde se mají penzisti krásně. Stačí se však podívat jaký podíl na jejich příjmech v důchodu má stát a jaký jejich vlastní úspory. Porovnáním většiny penzijních systémů zjistíme, že nemáme státu v tomto ohledu co vyčítat.

Z tohoto grafu je vidět, že naši důchodci jsou jedni z nejzávislejších na státním důchodu. Co nemáme od státu, máme z vlastních výdělků. Nejdůležitější je nejtmavší barva (poslední část). V té je vyjádřen význam naspořených prostředků na příjem v důchodu. Vzorem nám může být Finsko. Fin v důchodu nemusí pracovat, aby přežil. Nemusí dokonce ani dostávat dávky od státu, protože většina jeho příjmů tkví v jeho vlastních úsporách. Oproti tomu Čech, Slovák a Polák musejí i v penzi pracovat nebo vyžít z velmi nízkých státních důchodů. Nemají totiž vůbec žádné vlastní úspory.

Jak se tedy zařídit na penzi podle severského vzoru? Musíme si spořit sami! A čím dříve tím lépe.

Vezměme si za vzor rodinku, kde se syn s otcem právě rozhodli, že si začnou spořit. Konkrétně 20ti-letého Pepu a jeho 40ti-letého tátu Vaška. Oběma dáme k dispozici skvělé spoření, na kterém dosáhnou ročního zhodnocení 5% (při dlouhodobém investování lze dosáhnout i vyššího zhodnocení). Než odejdou do důchodu, proběhne další penzijní reforma, která zařídí, že oba půjdou do důchodu v 65ti letech.

Kolik si tedy naspoří? Vašek je starší a bude spořit pouze 25 let. Za tu dobu si odloží 300 tis. korun. Syn Pepa si za 45 let odloží 540tis.Kč.  A kolik tím získají? Vašek bude mít v 65ti naspořeno 601 361Kč – čili přibližně dvojnásobek vložených peněz. To znamená 100% zhodnocení. Pepa bude mít připravené 2 miliony 122 tis. Kč – téměř čtyřnásobek vložených peněz. To by bylo 400% zhodnocení. Je to ,pouhých‘ 20 let ale rozdíl je v čtyřnásobném zhodnocení. A co kdyby chtěl mít Vašek naspořeno stejně jako Pepa? Musel by si odkládat měsíčně 3 500Kč.

Komu se tedy bude lépe spořit? Pepovi tisícikorunu, když stále dostává kapesné od rodičů, něco si přivydělá na brigádě a většinu nákladů mu stejně hradí rodiče? Nebo Vaškovi tři a půl tisíc, když půlku života stráví v práci těžkým vyděláváním, aby uživil sebe i rodinu, mohl dávat synovi kapesné atd.? Názor si udělejte sami, ale dle mého názoru je méně bolestné spořit si déle ale méně. Nemluvě o tom, že pokud se něco stane, tak máte připravenou o to větší finanční rezervu.

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán