Odběr novinek

Přihlášení

O poradenství

Finanční poradenství je pojem velice široký a existuje mnoho různých skupin obchodníků nazývající se finanční poradci. Pokusím se je krátce shrnout, a pokud možno objektivně, popsat přínosy a háčky všech těchto skupin. Právní hlediska v této charakteristice zanedbám a popíšu spíše tu složku, která se týká klientů. Veškeré dělení vychází z mého osobního pohledu na poradenský trh - ne z oficiálních zdrojů.

První dělení poradců by mohlo být rozdělení na poradce finanční a investiční. Finanční poradci pracují s různými produkty na trhu od stavebních spoření, pojištění, úvěrů až po různé investiční produkty. Oproti tomu investiční poradci se zaměřují na investování a jen oni vám mohou radit a doporučovat jak investovat.

Nyní se podívejme na tu širší skupinu finančních poradců. Ti by se dali dělit třemi způsoby.

Prvním z nich je dělení na závislé a nezávislé. Mám tím na mysli děleni podle toho pod jakou společností pracují.

  • Jednou skupinou jsou ti, kteří pracují pro společnost jako je banka nebo pojišťovna. Ti vám nenabídnou žádný produkt od konkurenční společnosti a tak se nejspíš nedočkáte toho nejkvalitnějšího možného portfolia produktů. Na druhou stranu produkty své společnosti detailně znají a dokáží z nich získat maximum, což poradce mající k dispozici stovky produktů nemá šanci dokázat.
  • Druhá skupina poradců je nezávislá na konkrétních institucích a jsou buď úplně samostatní nebo a to pravděpodobněji pracují pro nějakou poradenskou společnost.Tito poradci už mohou pro vás vybírat z dlouhé řady produktů od různých společností, ale stále jsou to jen lidé a tak těžko budou mít veškeré nabízené produkty v malíčku.

Druhé dělení poradce dělí na základě komplexnosti poskytovaných služeb. Někteří poradci se vám postarají o veškeré finanční záležitosti, které byste mohli potřebovat vyřešit a někteří se specializují například na půjčky nebo pojištění.Výhody a nevýhody každé skupiny jsou podobné jako při předešlém dělení.

Posledním asi nejjednoznačnějším dělením je dělení podle zdroje příjmu poradců. Nejspíše všichni poradci jsou placeni provizemi od společnosti, se kterou vám sjednají smlouvu. Některým to ale nestačí a nechají si zaplatit i od samotného klienta. Samozřejmě u placeného poradce máte větší pravděpodobnost, že bude opravdu kvalitní a loajální klientovi a určitě se u něj dočká dlouhodobé péče, za kterou si právě nechává platit. Bohužel díky ceně nejsou dostupní pro každého a ne každému se vyplatí takového poradce mít. Proto je tu veliká skupina poradců, kteří pracují pro klienta zadarmo a vydělávají jen na provizích. Logicky díky tomu nemáte jistotu na koho narazíte.Jestli poradci jde o vaše dobro nebo o jeho výplatu.

Toto bylo jen základní dělení se základními charakteristikami.Bohužel mnoho poradců se nachází na pomezí různých skupin nebo se tváří jako jedna skupina ale pracují jako skupina jiná.Proto je na každém z nich aby vám pečlivě vysvětlil, co všechno od něj máte očekávat a v případě potřeby dokázal poradit, kam se obrátit s problémem, který sám nedokáže vyřešit.

Detailně se budu jednotlivým skupinám věnovat v samostatných článcích, kde se vás pokusím upozornit na co si u které skupiny dát pozor a kdo právě vaším potřebám vyhovuje.

¨Finanční plán