Proč platit za finančního poradce?

Finančních a investičních zprostředkovatelů běhá v naší zemi desetitisíce. 99% z nich Vám své služby nabídne „úplně zadarmo“. Vydělávají totiž na provizích za zprostředkování smluv mezi Vámi a finančními společnostmi.

Kromě nich jsou tu ale i poradci, kterým za jejich služby musíte platit přímo z vlastní kapsy. Mají takovíto poradci smysl? Já zastávám názor, že ano. Nyní se Vám pokusím vysvětlit, proč byste se o ně měli i Vy zajímat.

I poradce musí žít

Poradenství je pro poradce práce jako každá jiná. Jejich hlavním cílem je vydělat peníze na obživu, děti, koníčky… Je tedy jasné, že zadarmo to nikdo dělat nebude. Jak si ale vydělává na sebe provizní poradce? Tím, že Vám sjedná nějakou smlouvu! (Kde je ono poradenství?) Co se mu ale musí honit hlavou, pokud k němu přijdete s žádostí o radu a on zjistí, že všechny potřebné produkty už máte a nové nepotřebujete? Řekl bych, že to nebude:“To je ale skvělý klient, ani s ním nebudu mít moc práce.“ Spíše to bude:“Zaslouží si pochvalu, ale jak si mám sakra já vydělat?“ Buď s Vámi tedy nebude moci příliš ochotně spolupracovat, nebo Vám něco jen tak zruší a založí znovu.

Pokud poradci platíte přímo Vy, tak ví, že zadarmo nepracuje a nemusí Vás tedy nutit cokoliv zbytečně měnit. Naopak může ocenit, že ušetří čas.

Dlouhodobá vs. jednorázová spolupráce

Provizní poradce má většinu příjmů na začátku spolupráce, kdy Vám založí, co se hodí. Z následného servisu mu už příliš příjmů nekouká. Oproti tomu pokud má poradce nastavenou cenovou politiku na bázi měsíčních poplatků, tak si musí dát sakra pozor, aby Vám věnoval náležitou péči. Pokud by pracoval špatně, tak klient zruší smlouvu o spolupráci a poradce je bez příjmů.

Slevy a poplatky

Na mnohé produkty mohou poradci poskytovat různé slevy nebo odpouštět vstupní poplatky. To je ale vždy na úkor poradcovy provize. Často to navíc mateřské společnosti poradcům ani nedovolí. Vznikají tak situace, kdy Vy musíte zaplatit na poplatcích třeba 7 tis. Kč, jenom aby poradce vydělal 4 tis. Kč (podílové fondy). Honorářově placení poradci většinou mají šanci využívat naplno slev a dalších zvýhodnění. A také je využívají. Nakonec tak na tom může klient i vydělat.

Nutnost doporučení

Mnozí provizní poradci podmiňují svou spolupráci kontakty na klientovy známé. Důvodem je výše zmíněný fakt, že poradce si vydělá především na počátku spolupráce. Musí proto stále hledat nové lidi. Honorářový poradce také nové kontakty ocení, ale má pravidelný příjem ze současných klientů.

Exkluzivita

Běžného poradce má dnes takřka každý. Kdo ale může říci, že má skutečně jiného poradce-honorářově placeného. To mohou říci jen VIP.

Jen pro bohaté?

Většina lidí, jak ukázal můj soukromý výzkum, si myslí, že honorářové poradenství je jen pro bohaté. Já znám málo honorářových poradců na to, abych dokázal posoudit, nakolik je to pravda. Znám ale jednoho, který sice není úplně nejlepší v oboru, zato je ale jeho cílem přiblížit honorářové poradenství běžným lidem. A podle toho vypadá i jeho sazebník. Hádáte správně. Jsem to já.

Zákonodárci proviznímu poradenství příliš nefandí

Existují státy, ve kterých je provizní poradenství zakázané nebo výrazně omezené (Velká Británie, Holandsko…). I v ČR jsou rok co rok vydávány nové zákony, které nějakým způsobem provizní poradenství omezují. Proč to asi dělají? Že by proto, že často dochází kvůli provizím k poškozování klientů?

Bez provizí to nejde

Bohužel existují druhy produktů, které nelze bez provize sjednat. Tedy honorářový poradce získá provizi a Vy ho platíte poplatky na produktu i přímo. Situace se ale pomalu mění k lepšímu a vznikají produkty s fairovější poplatkovou politikou.

Stačí se nebát

Závěrem mi nezbývá než doporučit, ať se nebojíte chtít od poradenství víc než jen doporučení pár produktů. Díky kvalitnímu poradci můžete za několik stovek navíc získat mnoho tisíc navíc.

Komentáře   

 
0 # Mirek 2017-04-11 07:18
Nějakou dobu nám trvalo, než jsme s naším poradcem našli společnou řeč. Byl hrozně rozzlítaný, nedařilo se nám najít společný termín na schůzku. Když se konečně zadařilo, na další schůzku jsme opět čekali dlouho. Ale jeho finanční plán se nám líbil a spolupracujeme dodnes, i když je pán rozlítaný pořád, a nemůže zvednout telefon, vždy se ozve zpět a o náš plán se stará.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
-1 # Jindřich Buk 2017-04-15 15:42
A tak to má být. Předpokládám tedy, že je tento komentář zde, protože máte plán zadarmo (tím rozhodně neříkám, že horší). I jeden z argumentů pro placené poradenství je právě menší rozlétanost poradce. Může se soustředit na menší množství klientů a věnovat jim více času.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán