Jak poznat kvalitu finančního poradce - 2.část

Kvalitní finanční poradce

V první části jsme si pověděli, jak se připravit na první schůzku a jak na ní odhadnout s jakým poradcem máte tu čest. V druhé části si popíšeme, co očekávat na druhé schůzce (prezentace projektu) a na co si dát pozor.

Samozřejmě projekt Vám může být prezentován až na třetí nebo pozdější schůzce, pokud je Vaše situace nějak složitá. Běžně se tak ale děje právě na druhé schůzce. Na této schůzce se ukážou skutečné kvality poradce. Budete mít možnost poznat, jak moc je poradce proklientský, precizní, vzdělaný a jestli dokáže vysvětlit, co Vám vlastně radí.

Probereme si to opět postupně.

 

Materiály. První věci, které si nejspíš všimnete, budou materiály, které si poradce přinese. Ideálně by měl mít pro Vás připravený šanon, kam Vám založí vše potřebné. Nejhorší možností je, když před Vás vyskládá neseřazenou hromadu smluv a volných papírů. To mu asi moc o Vaše pohodlí nepůjde.

Rekapitulace přání a možností. Na první schůzce jste si jistě povídali o Vašich přáních a cílech.  Na druhé schůzce by měl poradce tyto údaje zopakovat a ujistit se, zda jsou stále platné.

Rekapitulace současných smluv. Další částí by mělo být shrnutí Vašeho současného stavu. Jaké máte smlouvy a k čemu slouží. Porovnat ideální stav se současným.

Návrh řešení. Teprve když máte jasno, co je a co by být mělo, přichází čas na návrh řešení nedostatků současného stavu. Zde je ze všeho nejdůležitější, aby vše, co Vám poradce doporučí, mělo svůj smysl a vedlo Vás to k vytouženému cíli.  Pokud je poradce skutečně kvalitní, tak se bude držet Vašich cílů a také Vám ke každému cíli přiřadí produkt, který ho má plnit. Dejte si pozor zejména na smlouvy, kam Vám poradce přesměruje většinu Vašich úspor.

Vystupování poradce. Nyní když víte, co Vám poradce doporučuje, je čas na Vás. Pokud místo Vašich otázek chce poradce hned podpis, něco bude špatně. Správný poradce se bude ujišťovat, že vše chápete a rád odpoví na všechny Vaše otázky. Nebojte se ptát a sledujte, jak poradce na otázky reaguje. Je nervózní při každé otázce, nedokáže okamžitě odpovídat, vyhýbá se odpovědím…?

Doporučené produkty. Každý klient má jiná přání, každý poradce jiné triky. Nelze proto obecně říct, co byste měli očekávat. Mohu pouze poukázat na některé podezřelé produkty.

Životní pojištění. Nejčastěji zneužívaným produktem je životní pojištění (ŽP). Poznáte ho většinou jednoduše. Jste pojištěni a současně ,skvěle‘ spoříte. Alespoň některými poradci je to tak podáváno. Realita je taková, že jste levně pojištěni a dost draze investujete. Pokud se tak setkáte s ŽP, kde máte spořit více než 500kč, tak ruce pryč. Občasným trikem poradců je zrušení stavebka nebo jiného spoření a zaplacení ŽP na dva roky dopředu. V tu chvíli si vezměte návrh řešení a okamžitě ho pošlete vedení poradcovy společnosti nebo na Českou Národní Banku. Může jít totiž o jednu z nejzákeřnějších technik, jakou může ,poradce' použít (vysvětlení by bylo na celý článek).

Investice. Obezřetní buďte, i pokud Vám poradce doporučuje investovat. A to ať už je to přes Otevřený podílový fond, ŽP nebo jakýkoliv jiný produkt. Ujistěte se, že víte, co děláte. Finanční poradce je odlišná profese od investičního poradce. Investování je sice skvělá věc, ale při nevhodném chování může být prodělečná. Ale investování se nebraňte. Bez něj si mnoho peněz neužijete. Jen se ujistěte, že znáte všechna rizika.

Neznámé společnosti(banky, pojišťovny, fondy…). Pokud jste o nějaké doporučované společnosti v životě neslyšeli, vezměte si raději čas na rozmyšlenou a něco si o ní najděte. Ne všechny společnosti jsou kvalitní a proč svěřovat své peníze ,amatérům‘? Samozřejmě pokud jste slyšeli jen o České spořitelně a pojišťovně, tak Vám bude nejspíš každá doporučená společnost neznámá. Je na Vás jestli ji risknete, nebo budete raději zdržovat spolupráci hledáním informací .

Podpis. Nenechte se tlačit do podpisu smluv. Pokud se Vám něco nezdá, okamžitě se zeptejte a vyjasněte si to. Pokud se ve finančnictví nevyznáte, tak nemá příliš cenu brát si smlouvy domů, protože v nich stejně příliš nevykoukáte. Ale chtějte, aby Vám poradce vysvětlil vše, co Vám pomůže k rozhodnutí. Pokud Vás poradce do podpisu příliš tlačí, raději nic nepodepisujte a pryč od něj.

Doporučení. Pokud jste projekt poradci podepsali, tak se Vám nejspíše líbil a splnil Vaše očekávání. V takovém případě si poradce Vaše doporučení zaslouží. Nebojte se proto tohoto poradce svým známým doporučit. Pokud jim nepomůže on, tak jim ublíží někdo jiný. Na vlastním poradci, je ale důležité to, že Vám bude vždy k dispozici připraven pomoci. Bez doporučení se ale příliš snažit nebude.

Další kontakt. I po podpisu smluv by měl být poradce s Vámi v kontaktu. Měl by se ujistit, zda Vám došla potvrzení o uzavření smluv, zda jste vše v pořádku zaplatily a jestli vše funguje. Za nějakou dobu by se měl s Vámi sejít znovu a zkontrolovat, zda Vám vše vyhovuje, nemáte problémy s placením smluv atd.

Nyní byste měli vědět, co od poradce očekávat a na co si dát pozor. Pokud poradce mnoho zde uvedených kroků vynechává, buďte velice opatrní. Samozřejmě každý poradce pracuje trochu jinak, ale obsah by měl být podobný. Přeji mnoho štěstí ve financích a hlavně ať naleznete toho nejlepšího poradce.


Další informace:

První část článku o poznávání kvality poradce

Mé odpovědi na nejožehavější otázky ve finančním poradenství

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán