Ne vždy je tím špatným poradce

Velice oblíbeným tématem nejenom internetových diskuzí je hanění finančních poradců a házení všech do jednoho pytle. Realita sice není nejsvětlejší ale je až tak černá, jak na internetu koluje?

V rámci účasti v diskuzi na http://poradci-sobe.cz/diskutujeme jsem se setkal s další příčinou, která poradenství zdiskreditovává. Příspěvek anonymního přispěvatele si přečtěte zde.

V krátkosti. Anonym píše:,, Poradil sousedovi, aby si sepsal na 3miliony dům a 600tis korun domácnost. Soused to odmítl, protože by platil hodně peněz (rozdíl kolem 3tisíc ročně). Takže nakonec vznikla pojistka na 1 milion korun na dům a 150tisíc na domácnost - dle přání klienta/souseda.“ Samozřejmě, jak už to tak bývá, sousedovi se do domu vloupal zloděj, pustil vodu (těžko odhadovat, proč to dělal), a sousedovi i pisateli vznikla škoda 500tis.Kč. Protože ale nemovitost byla podpojištěna, pojišťovna vyplatila pouze 300tis. Nyní si poškození najali právníka a chtějí po poradci 700 tis. za špatně nastavenou pojistku a újmu psychickou, morální a na sousedských vztazích.

Jádro problému tedy tkví v tom, že si klient, aby za každou cenu ušetřil 3 000Kč, na poradci vymohl smlouvu, která podpojistila jeho majetek. Nedokáže však přijmout, že jediná chyba, kterou poradce udělal, byla, že si netrval na svém a takovou smlouvu uzavřel. Klient nejenom, že nedokáže přiznat svoji chybu, ale ještě chybu hází na druhé a na své chybě chce nepochopitelně vydělat 500tis.

Jakou má poškozený šanci na úspěch? Bohužel právně je poradce v nevýhodě. Jediné, co mu může zachránit krk je záznam z jednání. Pokud záznam z jednání sepsal a je v něm jasně uvedeno, že jeho doporučení bylo 3mil a klient si i přes upozornění na podpojištění výslovně přál částku nižší, pak nemá soused šanci uspět. Jediné co získá, bude faktura za soudní výlohy, kterou bude muset zaplatit. Pokud ale zápis opravdu neexistuje, jak pisatel uvádí, pak má poradce nemalý problém. Těžko bude dokazovat, že jeho rada byla správná. Klient nejspíš s celými 700tis neuspěje, ale šanci na scházejících 200 tis má velkou. Nicméně i samotná diskuze může poradce zachránit, protože sousedovo svědectví by mohlo být použito u soudu.

Co z toho plyne pro poradce? Vždy pečlivě sepisujte záznam z jednání a uvádějte co nejvíce detailů, díky čemuž se podobným problémům vyhnete.

Poučení pro klienty? Ne vždy jde poradci jen o jeho peníze. Zejména u pojištění majetku stejně nejsou příliš vysoké provize a tak poradcova rada bude nejspíš motivována skutečnou cenou majetku. Dejte si ale pozor i na případ, kdy sám poradce nabídne viditelně nízkou pojistnou částku.

I díky tomuto případy se nejspíše okolí dvou ,poškozených‘ otočí proti poradcům. Je otázkou, kolik odpůrců poradenství staví své názory na podobných fiktivních pochybení.


Další informace:

Celá diskuze, o které zde mluvím

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán