Finanční poradce ?= obvodní lékař

Obvodního lékaře má každý z nás. Každý k němu relativně pravidelně chodíme a přijde nám to naprosto normální. Jak ale souvisí role obvodního lékaře s rolí poradce?

Začněme tím, kdo je vlastně obvodní lékař. Obvodní lékař je doktor s velice obecným vzděláním bez užší specializace. Jdeme k němu pokaždé, když onemocníme. Pokud to není nic vážného, sám nám předepíše léčbu. Pokud na diagnózu nebo řešení sám nestačí, pošle nás ke specialistovi. Chodíme k němu, protože se ve zdraví vyzná přece jenom lépe než my. Dokáže například odhalit problémy, které bychom sami neodhalili. Stejně tak, jako by je neodhalil námi první zvolený specialista. Kdybychom si sami mohli naordinovat léčbu, mohlo by to dopadnout i dost tragicky (příkladem mohou být léky kupované po internetu, domácí porody nebo ,domácí‘ operace).

A k čemu je takový finanční poradce? Je to člověk s velice obecným vzděláním obvykle bez užší specializace. Měli bychom k němu chodit pokaždé, když se něco týkajícího se financí v našem životě změní. Pokud může danou situaci vyřešit sám poradce, navrhne řešení a i ho s námi realizuje. Pokud je to nějaká specifická situace, pak nás odkáže na specialistu, nebo, pokud je to v jeho moci, specialistu sám kontaktuje. Dobrý poradce by nám měl taktéž pomoci objevit problémy, o kterých sami ani nevíme, ale mohly by náš život ohrozit. Když se snažíme vše řešit sami, většinou takovéto problémy neobjevíme. Navíc se nezřídka stává, že uzavřeme naprosto nevýhodné smlouvy nebo existují mnohem levnější a efektivnější řešení, o kterých my nevíme.

Existují špatní lékaři - ordinují v podnapilém stavu, nevěnují pozornost důležitým věcem, mají nedostatek vzdělání nebo se jedná o Heparinového vraha (to byl zdravotník, ne lékař). Existují i špatní poradci. Bohužel zde je horší možnost kontroly jejich práce a tak je to relativně běžnější jev. Ale stejně jako si můžeme vybrat svého lékaře, můžeme si vybrat i svého poradce.

Lékaře neměníme příliš často a důvodem k jeho změně bývá buď nespokojenost s nabízenou službou nebo změna bydliště. Stejné by to měli být i s poradcem. Právě on Vás zná nejlépe a ví, co potřebujete.

Bohužel, i zásluhou práce některých,,poradců“,  poradce často vnímáme, jako někoho otravného a snažícího se nás jen připravit o peníze.  I tací sice jsou. Ale vyplatí se najít si takového, který Vám opravdu bude lékařem. Můžete tím získat nemalé finance a ušetřit si nervy s obcházením několika poboček bank jen kvůli tomu, abyste zjistili, kde Vám dají levnější hypotéku.

Je jen v našem vlastním zájmu mít kromě svého obvodního lékaře i svého finančního poradce. Proč přece sám léčit bylinkami vyrážku dva týdny, když lékař nám předepíše mastičku, se kterou zmizí za pár dní? Proč tedy platit za povinné ručení 3 tis. když můžeme platit jen 2 tis.?

Přidat komentářAnti-spam: Sestav puzzle
¨Finanční plán